Andrius Tapinas: Šilutė. Pusė milijono pravažinėtų eurų, „prekės“ iš draugo ir paslėpti pirkimai(1)
Autorius: Andrius Tapinas
Rubrikose: Savivaldybėje
Andrius Tapinas pateikia išsamią Šilutės rajono tarybos narių išlaidų analizę, įdomiausius atvejus ir galimas piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo situacijas.
Šilutė yra trečioji savivaldybė po Mažeikių ir Neringos patekusi po “Skaidrinam” rentgenu. Bendravimas su administracijos atstovais vyko pakankamai sklandžiai – buvo greitai gautos pirmosios bendrinės metinės tarybos narių išmokų ataskaitos.
Paprašius konkretesnių skaičių ir išlaidas patvirtinančių dokumentų kopijų, Šilutės administracijos atstovas Andrius Jurkus pasiūlė atvykti gyvai į savivaldybę susipažinti su fiziniais dokumentais.
Galbūt Šilutė tikėjosi, kad entuziazmas belstis iš Vilniaus į Šilutę išgaruos ir jie bus palikti ramybėje. Tačiau pagalba atėjo iš “Žinau, ką renku” projekto ir į Šilutės administraciją susipažinti su dokumentais atvyko projekto savanorė Audronė, kuri yra savivaldybės jaunimo tarybos narė.
Jos istorija verta dėmesio.
Nors Šilutės savivaldybė buvo patikinusi, kad mielai laukia, atvykus Audronė sužino, kad reikia oficialaus pasirašyto rašto. OK, ji skambina man, aš greitai surašau, uždedu elektroninį parašą ir išsiunčiu.
Audronė gauna, pateikia, prasideda sąmyšis, ateina kiti asmenys, galbūt tarybos nariai, pradeda klausinėti jos, kodėl ir kokiu tikslu ji nori tuos dokumentus fotografuoti. Tada kažkokie žmonės išsiveda ją į kitą kabinetą ir pakeltu tonu pradeda aiškinti, kad čia yra krūvos nesuskaitmenintų dokumentų ir jie negali leisti jų fotografuoti, nes ten gali būti tarybos narių asmeninių duomenų. Tada Audronė grąžinama atgal ir kokiam pusvalandžiui paliekama viena buhalterės kabinete. Tada pasirodo savivaldybės atstovai ir pareiškia, kad fotografuoti dokumentų neleis, leis tik ketvirtines bendrines ataskaitas.
Tada ateina dar vienas tarybos narys ir, matyt, nepastebėdamas Audronės sako buhalterei – “jūs negalit duoti šitų dokumentų, nes mes sudegsim tokiu atveju”
Tokia buvo Audronės kelionė į Šilutės savivaldybę. Kitą dieną vėl rašau į Šilutę, išreiškiu tam tikrą nuostabą ir tada jau pavyksta susitarti ir po savaitės gauti nuasmenintus mane dominančių tarybos narių pateiktus dokumentus.
Persiskaičiau, išsianalizavau ir galiu pateikti pirmąsias išvadas, kurios, be abejo, keliaus ir į Šilutės rajono savivaldybę ir į Specialiųjų tyrimų tarnybą
VAŽINĖTOJAI
Ties šituo punktu reikia pacituoti Salomėją Nėrį – “O galinga pagunda, ir šventieji suklumpa”. Kuro išlaidos yra tokia neįveikiama pagunda, kad klumpa faktiškai visi Šilutės tarybos nariai. Tik pora tarybos narių per metus kurui kompensuodavosi mažiau nei 1000 eurų.
O tarybos rekordininkai pamečiui atrodo taip (suapvalinus iki šimto eurų)
2019 metai
Arūnas Pupšys 5 800e
Antanas Martinkus 5 600e
Ričardas Stonkus 5 500e
Genovaitė Kimbrienė 5 400e
Arūnas Kurlianskas 5 300e
Edgaras Padimanskas 4 000e
Visi tarybos nariai bendrai transporto išlaidoms kompensavosi : 100K
2020
Edgaras Padimanskas 6 100e
Antanas Martinkus 5 700e
Ričardas Stonkus 5 500e
Genovaitė Kimbrienė 5 200e
Arūnas Pupšys 5 200e
Arūnas Kurlianskas 4 300e
Visi tarybos nariai bendrai transporto išlaidoms kompensavosi : 94K
2021
Edgaras Padimanskas 7 100e
Antanas Martinkus 6 900e
Arūnas Pupšys 6 600e
Genovaitė Kimbrienė 6 500e
Arūnas Kurlianskas 6 500e
Visi tarybos nariai bendrai transporto išlaidoms kompensavosi: 113 000 eurų
2022
Edgaras Padimanskas 7 500e
Genovaitė Kimbrienė 7 300e
Antanas Martinkus 7 300e
Arūnas Pupšys 7 100e
Arūnas Kurlianskas 7 000e
Zigmantas Jaunius 7 000e
Visi tarybos nariai bendrai transporto išlaidoms kompensavosi: 133 000 eurų
Suskaičiavus visą kadenciją gaunu šiuos savivaldybės pinigų įsisavinimo kurui lyderius:
Antanas Martinkus 25.5 (LSDP)
Edgaras Padimanskas 24,7 (Demokratų sąjunga “Vardan Lietuvos”)
Arūnas Pupšys 24.7 (Demokratų sąjunga “Vardan Lietuvos”)
Genovaitė Kimbrienė 24.4 (LVŽS)
Arūnas Kurlianskas 23.1 (TSLKD)
Iš viso Šilutės tarybos nariai “pravažinėjo” 442 000 eurų, o lyderiai jau gali pretenduoti ir į nacionalinius rekordininkus.
Sutikite, pravažinėti 25 500 eurų yra stipru, o konservatoriaus Kurliansko atveju dar ir drąsu, nes jis važinėjo ir blaivus, ir girtas, kadangi šių metų vasarį buvo sustabdytas vairuojantis girtas.
Šilutės rajonas nėra pats didžiausias Lietuvoje. Nuo Šilutės iki Rusnės yra 9 kilometrai, iki Švėkšnos 26 kilometrai.
Kilometražo lyderis Martinkus per kadenciją “prisuko” daugiau kaip 210 000 kilometrų, kiti lyderiai irgi panašiai. Ilgiausias Europos ir Azijos kelias yra nuo Sankt Peterburgo iki Vladivostoko – jo ilgis 11 000 kilometrų.
Vadinasi, Martinkus, Padimanskas, Pupšys, Kimbrienė ir Kurlianskas atskirai vieni nuo kitų šiuo keliu galėjo nuvažiuoti beveik 10 kartų pirmyn atgal.
Turint omeny, kad beveik visi jie gyvena Šilutėje – vėl kyla jau įprastas “Skaidrinam” projektui klausimas: kur jūs, blin, visi važiavote?
O visa taryba bendromis pastangomis per kadenciją “nuvažiavo” 3.7 milijono kilometrų.
Aišku, šiek tiek šaržuoju – dar kažkokia dalis turėjo tekti nuolat gendantiems automobiliams. Visiškai natūralu – jei nesustodamas “varai” nuo Peterburgo iki Vladivostoko, automobilis tikrai gali neatlaikyti.
Visur judėjimo veiksmažodžius imu į kabutes, nes akivaizdu, kad niekas niekur nevažiavo, o tiesiog pristatinėjo savo draugų, pažįstamų ir giminių kuro čekius, kurių Šilutės savivaldybėje niekas netikrino.
O kas neturi draugų – rinko kitų žmonių išmestus kuro čekius Šilutės rajono degalinėse. Mano žiniomis, degalinių operatoriai už šitą paslaugą ėmė nuo 5 iki 10 procentų čekio vertės.
Akivaizdus piktnaudžiavimo ir klastojimo pavyzdys, tačiau suspauskime Šilutės kadenciją į dar griežtesnius rėmus – karantiną
KARANTINAS
Lietuvoje turėjome du karantinus, į kuriuos atitinkamai reagavo ir savivaldos – tarybų, komitetų ir komisijų posėdžiai vyko nuotoliniu būdu, susitikimai su rinkėjais nevyko.
Pagal Šilutės tarybos posėdžių protokolus:
2020 metais nuotoliu vyko 6 Tarybos posėdžiai (du balandį, gegužę, spalį, lapkritį, gruodį)
2021 metais septyni (sausį-gegužę, lapkritį-gruodį)
2022 metais trys (sausį-kovą)
Vadinasi, šiais mėnesiais Šilutės tarybos nariai apskritai negalėjo kompensuotis jokių kuro ir transporto išlaidų, nes jų pareigos arba a) buvo vykdomos nuotoliniu būdu, b) negalėjo būti vykdomos (pvz. susitikimai su rinkėjais) dėl karantino apribojimų.
Natūralu, kad Šilutės tarybos narių tai nesustabdė. 2020 metais per karantiną jie pravažinėjo 47 tūkstančius eurų, 2021 metais 66 tūkstančius eurų. Kai posėdžiai vyko nuotoliu ir su rinkėjais nebuvo galima susitikinėti – jie pravažinėjo 113 000 eurų.
Arba beveik milijoną kilometrų. Arba 50 tūkstančių kartų iš Šilutės į Rusnę ir atgal.
Išvada: Šilutės tarybos narių išlaidos transportui karantino metu yra nepagrįstos ir turėtų būti grąžintos į rajono biudžetą, o bendras per kadenciją prisuktas “kilometražas” turėtų būti tiriamas dėl piktnaudžiavimo ir dokumentų klastojimo.
KANCELIARINĖS IŠ DRAUGO
Kanceliarinių išlaidų rekordininkas Šilutės taryboje yra Demokratų sąjungos “Vardan Lietuvos” atstovas Vygantas Stoškus. Jis per kadenciją išleido 9 700 eurų kanceliarinėms.
Dėl totalaus Stoškaus poreikio kanceliarinėms išlaidoms labiausiai džiaugėsi UAB “Šarūno reklama”, kuri ir buvo faktiškai vienintelis jo tiekėjas, sąskaitoje įrašydama “Kanceliarinės prekės ir suvenyrai”
Stoškus per mėnesį užsukdavo bent po dešimt kartų šio bei to nusipirkti į “Šarūno reklamą”, ko tiksliai neaišku, nes kasos čekiai lakoniški – prekės.
Pavyzdžiui, 2021 metų gruodį Stoškus pas “Šarūno reklamą” pirko: 3 dieną du kartus, 4 dieną vieną kartą, 6 dieną vieną kartą, 7 dieną net trys čekiai su “prekėmis”, 8 dieną vieną kartą, 9 dieną du čekiai, 10 dieną trys čekiai, 14 dieną du čekiai
2022 rugsėjį “Šarūno reklama” pardavinėjo prekes Stoškui ne ką mažiau aktyviai. Aišku, ketvirčio pabaiga – reikia įsisavinti lėšas, labai reikia prekių. Rugsėjo 16 du čekiai, 19 – vienas čekis, 20 – trys čekiai. Nuo 22 Stoškui labai visko reikėjo – 22 dieną keturi čekiai, 23 dieną keturi čekiai ir paskutiniai pirkimai 24, 27, 28.
22 dieną net keli čekiai eina iš eilės.
2022 lapkritį Stoškus “pirko” 27 kartus, rugsėjį 17 kartų, rugpjūtį 17 kartų, liepą 24 kartus.
Apskritai liepos 28 Stoškui kanceliarinių prekių reikėjo rekordiškai – aštuoni čekiai, kurių numeriai yra 8916, 8917, 8919, 8920, 8922, 8923, 8925, 8927.
O 2022 rekordas spalį – 26 prekių pirkimo čekiai iš “Šarūno reklamos”
Kad negalvotumėt, jog prekių Stoškui reikėjo tik 2022 metais, tai, pavyzdžiui, 2020 metų liepą Stoškus pas “Šarūno reklamą” išsimušė 35 čekius, iš jų 9 – tą pačią liepos 24 dieną.
Ar tarybos narys Stoškus taip pirko “prekes”, ar tiesiog susitarė su “Šarūno reklama”, kad jam tieks fiktyvius kitų žmonių čekius?
Juk Tarybos narį Vygantą Stoškų ir “Šarūno reklamos” direktorių Šarūną Stanciką sieja labai draugiški ryšiai – jie kartu organizuoja Rusnės festivalį, žuvienės virimo čempionatus.
Stancikas yra ir vietinį portalą “Šilutės naujienos” valdančios įmonės akcininkas, todėl geri santykiai labai svarbūs. O kas geriau stiprina draugystę nei daugiau kaip 9000 eurų “prekėms”.
Beje, kad negalvotumėt, jog Stoškus gyvas vien tik kanceliarinėmis išlaidomis, per kadenciją jis pravažinėjo 14 000 eurų.
Išvada: Masyvūs nenurodomų kanceliarinių prekių pirkimai iš draugo įmonės, po keliasdešimt kartų per mėnesį ir čekių numeriams einant iš eilės, leidžia daryti išvadas, kad pirkimai buvo fiktyvūs, o Stoškus pateikė ne savo čekius.
PASLĖPTI ĮRANGOS PIRKIMAI
Šilutės tarybos reglamento 124.1.1 ir 124.1.3 punktai numato, kad išmoką Tarybos narys gali panaudoti telefonų ir kompiuterinės technikos nuomai. Įsigyti šiuos dalykus yra draudžiama.
Tiesiogiai pirkti gal ir draudžiama, bet jeigu tu pirksi iš Telia ar Bitės parduotuvės ir pakiši buhalterijai kaip vieną “ryšio paslaugų” sąskaitą, tai juk niekas nepastebės.
Tokia sėkmė nutiko Tarybos nariui Vygantui Kamarauskui (Demokratų sąjunga “Vardan Lietuvos”) per kadenciją telefono ir ryšio išlaidoms išleidusį apie 7 300 eurų.
Viskas labai paprasta. Tarybos narys pateikdavo Telia ir Bitės sąskaitas, kuriose būdavo įkišta ir įsigyta įranga – už nenurodomą kompiuterinę įrangą Kamarauskas Bitei mokėdavo po 100 eurų per mėnesį nuo 2022 pradžios
O Teliai nuo 2021 metų pabaigos po 137 eurus už nusipirktą kompiuterį Apple McBook Pro.
Taip atrodė du pirkimus slepiančios Kamarausko ataskaitos buhalterijai
Anksčiau Kamarauskas nuomojosi kompiuterinę techniką iš bendrovės “Šilutės INFO-Tec” už labai rimtą 320e per mėnesį sumą. Kol kas neaišku, kokios dar technikos savo pareigoms atlikti reikėjo tarybos nariui.
Vėlgi, kad nepagalvotumėt, kad Kamarauskas pėsčias pareigas atliko, tai per kadenciją jis išvažinėjo apie 13 000 eurų.
Darytina išvada, kad tarybos narys neteisėt ai naudojo išmokas kompiuterinei technikai įsigyti.
SENI PAŽĮSTAMI NUOMOJA ĮRANGĄ.
Tarybos narė ir liberalų kandidatė į meres Daiva Plikšnienė irgi nespjovė į šitą schemą. Per kadenciją telefono ir interneto ryšiui ji išleido ir kompensavosi 6 800 eurų.
Ji iš Telia įsigijo Iphone11 ir šį pirkimą pakišo po “mobiliojo ryšio išlaidomis”.
O štai “interneto ryšio išlaidų” grafoje ataskaitoje kas mėnesį atsiranda 150 eurų suma.
Pagal sąskaitas matyti, kad už šią sumą Plikšnienė nuo 2020 rugpjūčio nuomojosi kompiuterinę įrangą iš bendrovės “IT&C Service”.
Gal ir nebūtų nieko ypatingo, jei nuomotojas – Klaipėdos rajone įsikūrusi “IT&C Service” įmonė nebūtų geri “Skaidrinam” projekto pažįstami.
Primenu, kad bendrovės savininko Vilmanto Jakšto žmona Kristina Jakštė yra Neringos tarybos narės A. Jenčauskienės kolegė ir draugė, per kurią iš “IT&C Service” iš trijų Neringos tarybos narių per kadenciją gavo beveik 40 000 eurų ir dar nepamirškim legendinių Neringos tarybos nario Lauryno Vainučio flešiukų, kurie irgi visi buvo perkami iš ten pat.
Ir “IT&C Service” išnyra Šilutės rajone, kur jos klientė – koks netikėtumas – irgi liberalė, kandidatė į merus Daiva Plikšnienė. Iš jos įmonė užsidirba apie 4500 eurų, o mes matome akivaizdžius vienos įmonės protegavimo rezultatus jau per kelis skirtingus rajonus.
Beje, šitos išlaidos kartais tampa “kanceliarinėmis” kaip 2021 birželį, bet Šilutės buhalterijai jas dengti nėra jokių problemų. Taip 2021 metų ataskaitoje atsirado dar 1200 eurų.
Irgi – negalvokit, kad ponia Plikšnienė naudojosi rajono pinigais tik Iphonams ir kompiuteriams. Ji pravažinėjo 13 300 eurų.
Matant tokią situaciją nenuostabu, kad kai kurie tarybos nariai žinojo, jog jei dokumentai atsidurs mano rankose, jie galimai sudegs.
Loginės išvados apie masyvų piktnaudžiavimą ir dokumentų klastojimą siekiant įsisavinti išmokas Šilutės savivaldybėje yra aiškios, tačiau tyrimą turėtų atlikti ir savo išvadas pateikti atitinkamos institucijos.
Toks pareiškimas bus išsiųstas Specialiųjų tyrimų tarnybai, o aš norėčiau tikėtis, kad bent dalis šitų gan akiplėšiškai įsisavintų pinigų grįš į Šilutės rajono biudžetą ir bus panaudoti Šilutės žmonių naudai.
ATNAUJINTA: Prasidėjo grąžinimai. Pinigus už pirktą kompiuterinę įrangą į biudžetą grąžino tarybos nariai Plikšnienė ir Kamarauskas. Pavedimai padaryti balandžio 3 dieną – tą dieną aš išsiunčiau konkretų tarybos narių ir man reikalingų jų dokumentų sąrašą į Šilutės savivaldybę.
‘
Skaitytojų komentarai
Parašykite komentarą
Lapkričio 17-ąją minima Lietuvos neišnešiotų naujagimių diena. Ši diena svarbi daugiau kaip 1200 kasmet naujai gimstančių neišnešiotų kūdikių » Daugiau
Lapkričio 16 d. Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis ir mero patarėja Irma Macevičienė pasveikino Usėnų kiemo lėlių » Daugiau
Lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, Administracijos direktorius Andrius Jurkus, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Edita Šukytė, » Daugiau
Šilutės rajono policijos komisariato automobilių parką papildė 2 nauji reagavimo automobiliai Ford Transit Custom. Automobilio galingumas – 125 » Daugiau
Šilutės rajono savivaldybėje lapkričio 14 d. apsilankė Lietuvos krepšinio federacijos prezidentas Mindaugas Balčiūnas. Susitikimo metu Šilutės rajono savivaldybės » Daugiau
Sekmadienį vykusiuose Seimo rinkimuose Šilutės vienmandatėje apygardoje daugiausia rinkėjų balsų surinko Daiva Žebelienė (politinė partija „Nemuno Aušra“) ir » Daugiau
Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokurorai kreipėsi į Tauragės apylinkės teismą su civiliniu ieškiniu dėl daugiau negu » Daugiau
Spalio 17 d. Prezidentūroje vyko gerosios praktikos seminaras apie socialines dirbtuves ir žmonių su negalia užimtumą. Jame dalyvavo » Daugiau
Šilutės rajono savivaldybės vicemerė Daiva Žebelienė spalio 18 d. pasitiko delegaciją, atvykusią iš mūsų partnerių miesto Saldus, Latvija. » Daugiau
Spalio 18 d. Šilutės rajono savivaldybės delegacija lankėsi Trakų rajono savivaldybėje. Susitikimo su Trakų rajono savivaldybės meru Andriumi » Daugiau
Tapinas dink iš šilutės