Šrifto dydis:
2025-04-17

Kaip atpažinti, kad šaldytuvas sugedo?



Rubrikose: Patarimai

saldytuvas

 

 

Šaldytuvas yra vienas iš tų buities prietaisų, kuris turėtų veikti tyliai, nepastebimai ir nuolat. Būtent todėl, kai atsiranda kokių nors pakitimų jo darbe, dažnas žmogus nežino, ar tai tik laikinas sutrikimas, ar jau prasidedantis gedimas. Daugelis vartotojų laukia iki paskutinės minutės – kol šaldiklyje pradeda tirpti produktai, pasirodo vanduo ar išvis nustoja veikti šaldymo sistema. Tada dažnai būna jau vėlu – tenka keisti brangias dalis arba net visą įrenginį.

 

 

Kaip buitinės technikos meistras dažnai matau tą pačią situaciją: klientas sako „dar vakar viskas veikė“, bet iš tikrųjų požymiai buvo jau prieš savaitę. Šaldytuvas nėra sudėtingas įrenginys, bet jo sistema – jautri ir subalansuota. Nedideli pakitimai dažnai signalizuoja apie artėjantį gedimą. Laiku pastebėti šiuos ženklus – reiškia sutaupyti ne tik pinigų, bet ir maisto bei nervų.

 

 

Šiame straipsnyje paaiškinsiu pagrindinius požymius, rodančius, kad šaldytuvas gali būti sugedęs arba pradeda gesti. Kalbėsiu iš praktinės, meistro pusės – tai, ką pastebiu prie šaldytuvų dirbdamas kliento namuose, atlikdamas taisymo darbus ir kaip tuos požymius vertinu remonto metu.

 

 

Šaldytuvas nebešaldo taip, kaip turėtų

 

 

Vienas dažniausių signalų – šaldiklyje pradeda tirpti produktai, o šaldymo kamera tampa tiesiog vėsi. Jei ranka jaučiate, kad temperatūra viduje nebetokia, kokia turėtų būti, tai gali reikšti kelis dalykus: šaltnešio (freono) nutekėjimą, kompresoriaus nusidėvėjimą ar temperatūros daviklio klaidas.

 

 

Taip pat verta atkreipti dėmesį į tai, kaip dažnai įsijungia kompresorius. Jei jis dirba beveik nuolat, bet temperatūra nekinta – tai dažnas požymis, kad šaldymo sistema nebeatlieka savo funkcijos.

 

 

Iš šaldytuvo sklinda neįprasti garsai

 

 

Normalus šaldytuvas veikia tyliai – kartais girdėti kompresoriaus burzgesys ar ventiliatoriaus ūžesys, bet tai neturi būti įkyrūs garsai. Jei pradėjote girdėti garsų pokyčius – traškėjimus, cypimą, ūžimą, netolygų burzgimą – tai ženklas, kad kažkur susidėvėjo detalė.

 

 

Labai dažnai triukšmas atsiranda dėl ventiliatoriaus sparnelių įstrigimo arba susikaupusio ledo. Taip pat cypiantis garsas gali rodyti, kad variklis dirba per didelėmis apkrovomis, arba kad trūksta alyvos kompresoriuje – tai jau rimtesnis signalas.

 

 

Nepaaiškinamai kaupiasi vanduo

 

 

Jei po šaldytuvu ar viduje pradeda kauptis vanduo – tai beveik visada reiškia, kad užsikimšo kondensato nubėgimo anga arba sistema nesugeba išgarinti drėgmės. Užsikimšimas dažnai įvyksta dėl dulkių, pelėsių ar maisto likučių. Šiuo atveju reikia atkimšti kanalą ir išvalyti drenažą.

 

 

Jei vandens kaupimasis kartojasi, gali būti problema su automatinio atitirpinimo sistema. Tada šaldytuvas nesugeba išgarinti susidariusio ledo, o perteklinė drėgmė nuteka ten, kur neturėtų.

 

 

Šaldiklyje arba šaldytuve susidaro ledas arba šerkšnas

 

 

Ledas šaldiklyje – dar ne visada gedimo požymis. Bet jei jo susidaro storas sluoksnis per kelias dienas, arba jei šerkšnas matomas net šaldytuvo skyriuje – tai rodo, kad kažkur neveikia tinkamai durelių tarpinės, temperatūros kontrolė arba atitirpinimo ciklas.

 

 

Šiuolaikiniai „No Frost“ tipo šaldytuvai neturėtų leisti susidaryti ledui. Jei tai vyksta – reiškia, kad sugedo kaitinimo elementas, atitirpinimo laikmatis ar termostatas. Tokie gedimai reikalauja patyrusio meistro, nes tiksliai diagnozuoti priežastį galima tik išmatavus elektrines reikšmes.

 

 

Kompresorius dirba nenutrūkstamai

 

 

Jei šaldytuvo kompresorius dirba be perstojo ir nepadaro pertraukų – tai gali būti ženklas, kad jis nesugeba pasiekti reikiamos temperatūros, todėl „vargsta“ nuolat. Toks nuolatinis veikimas ne tik signalizuoja apie gedimą, bet ir trumpina kompresoriaus tarnavimo laiką.

 

 

Priežastys gali būti kelios: prasta šilumos izoliacija (pvz., ištrupėjusi tarpinė), šaltnešio trūkumas, užsikimšęs kapiliaras ar gedusi valdymo elektronika.

 

 

Kvapas ar šiluma iš nugarinės dalies

 

 

Dėl kvapo – jei staiga pajutote keistą, „deginančios gumos“ ar techninių medžiagų kvapą, galimai įkaito laidai, relay ar kompresoriaus paleidimo blokas. Toks kvapas – rimtas ženklas, kad reikia nedelsiant išjungti šaldytuvą ir kviesti meistrą.

 

 

Taip pat verta paliesti nugarinę šaldytuvo sienelę. Ji gali būti šilta, bet ne karšta. Jei ji labai įkaitusi, tai gali rodyti, kad ventiliacijos sistema nefunkcionuoja arba kompresorius veikia per stipriai dėl slėgio disbalanso.

 

 

Elektronikos ar valdymo klaidos

 

 

Moderniuose šaldytuvuose, ypač su LED ekranais ir valdymo pultais, dažnai pasirodo klaidų kodai. Net jei šaldytuvas dar šaldo, bet rodo klaidą – tai jau ženklas, kad vienas iš sensorių nedirba arba nutrūkęs signalas tarp pagrindinės plokštės ir komponentų.

 

 

Klaidos kodai, kaip E1, F2, H1 ir kt. – kiekvieno gamintojo skirtingi, bet jie visada reiškia, kad valdymo sistema aptiko problemą. Tokiu atveju rekomenduojama nesistengti jų išjungti, o kreiptis į specialistą su tikslia modelio ir kodo informacija.

 

 

Ką daryti pastebėjus požymius?

 

 

Pirmiausia – stebėkite, ar situacija kartojasi. Vienkartinis garsas ar temperatūros pokytis nebūtinai reiškia gedimą. Tačiau jei požymiai stiprėja arba pasikartoja – kuo greičiau kreipkitės į profesionalą. Kuo ilgiau laukiama, tuo didesnė tikimybė, kad problema pereis į rimtesnį lygmenį – pavyzdžiui, iš freono nutekėjimo į kompresoriaus pažeidimą.

 

 

Venkite patys ardyti šaldytuvo galinę dalį, ypač jei neturite specialių įrankių – ten yra elektros ir slėgio sistemų, kurios gali būti pavojingos.

 

 

Apibendrinimas

 

 

Šaldytuvo gedimas dažnai prasideda tyliai – nuo menkų signalų, kurių daugelis nepastebi arba ignoruoja. Jei skiriate dėmesio neįprastiems garsams, temperatūros svyravimams, kvapams ar ledėjimui – galite laiku pastebėti bėdą ir ją sutvarkyti dar prieš rimtesnį sugedimą. Remontas visada pigesnis, kai atliekamas laiku, o ne tada, kai jau „niekas nebeveikia“.

 

 

Jei pastebite bent vieną iš šių požymių – geriau pasikonsultuoti su meistru. Profesionalas turės ne tik patirtį, bet ir įrankius tiksliai nustatyti gedimo vietą. O kuo tiksliau diagnozuotas gedimas – tuo paprastesnis sprendimas.

 

 

 


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

„Šilutės žinios” redakcija už komentarų turinį neatsako bei pasilieka teisę pašalinti netinkamus, pažeidžiančius įstatymus skaitytojų komentarus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Informuokite „Šilutės žinios” redakciją apie netinkamus komentarus.

Dažniausios tvoros įrengimo klaidos ir kaip jų išvengti? Dažniausios tvoros įrengimo klaidos ir kaip jų išvengti? 

  Tvora – tai daugiau nei tik fizinė riba tarp jūsų sklypo ir išorinio pasaulio. Tai saugumo garantas, privatumo » Daugiau

Kodėl svetainių optimizavimas turi būti patikėtas profesionalams? Kodėl svetainių optimizavimas turi būti patikėtas profesionalams? 

  Svetainės optimizavimas (SEO) yra būtinas norint, kad jūsų svetainė būtų matoma paieškos sistemose, tokiose kaip Google, ir pritrauktų » Daugiau

Sendaikčių lobynai: ką gali rasti už 5 eurus ir parduoti už 500? Sendaikčių lobynai: ką gali rasti už 5 eurus ir parduoti už 500? 

  Sendaikčių turgūs, blusturgiai, paveldėti garažai ar net kiemo išpardavimai – daugelis juos mato kaip vietas, kur kaupiasi praeities » Daugiau

Dušo kabinos klasikinio stiliaus interjere Dušo kabinos klasikinio stiliaus interjere 

  Klasikinis interjero stilius išsiskiria prabanga, simetrija ir rafinuotomis detalėmis. Nors dažnai siejamas su erdviais vonios kambariais – šis » Daugiau

Kaip atpažinti, kad šaldytuvas sugedo? Kaip atpažinti, kad šaldytuvas sugedo? 

    Šaldytuvas yra vienas iš tų buities prietaisų, kuris turėtų veikti tyliai, nepastebimai ir nuolat. Būtent todėl, kai » Daugiau

Kaip pašalinti senus lauko dažus ir paruošti paviršių naujam dažymui? Kaip pašalinti senus lauko dažus ir paruošti paviršių naujam dažymui? 

  Norint pasiekti kokybišką ir ilgaamžį rezultatą dažant medinius paviršius lauke, svarbu tinkamai pašalinti senus dažus ir paruošti paviršių. » Daugiau

Emociniai protrūkiai: kaip suprasti ir padėti vaikui susidoroti su stipriomis emocijomis? Emociniai protrūkiai: kaip suprasti ir padėti vaikui susidoroti su stipriomis emocijomis? 

  Maži vaikai dažnai patiria stiprias emocijas, kurias dar tik mokosi suprasti ir valdyti. Tėvams tai gali būti didelis » Daugiau

Kada verta rinktis ir kokia yra KASKO draudimo kaina? Kada verta rinktis ir kokia yra KASKO draudimo kaina? 

  Kitaip nei privalomasis civilinės atsakomybės draudimas, KASKO yra savanoriškas draudimas, kuris suteikia platesnį paslaugų spektrą. Šis pasirinkimas leidžia » Daugiau

Geriausios pirtys Klaipėdoje – kur atsipalaiduoti po sunkios savaitės? Geriausios pirtys Klaipėdoje – kur atsipalaiduoti po sunkios savaitės? 

  Po ilgos ir įtemptos savaitės norisi tik vieno – trumpam sustoti, atsikvėpti ir atgauti jėgas. Vieniems tai reiškia » Daugiau

Įmontuojama ar laisvai pastatoma spinta: kuri geriau? Įmontuojama ar laisvai pastatoma spinta: kuri geriau? 

  Spinta – tai mūsų kasdienybės dalis, kuri padeda palaikyti tvarką, sutaupyti vietos ir netgi kuria kambario estetiką. Tačiau » Daugiau

Naujienų paieška pagal datą
2025 m. gegužės mėn.
Pr A T K Pn Š S
« Bal    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031