Įvestas draudimas nepilnamečiams rūkyti viešose vietose, bet „komendanto“ laiko nebus(3)
Rubrikose: Įvairenybės » Savivaldybėje » Sveikata Žymos: Rūkymas
Šilutės savivaldybės taryba vienbalsiai priėmė sprendimą uždrausti nepilnamečiams rūkyti viešose vietose. Nepaklususių laukia įspėjimas arba bauda. Bet vaikų buvimu viešose vietose nakties metu apribojimo dar teks palaukti.
Liepos 21 d. vykusio Šilutės savivaldybės septintojo šaukimo penktojo tarybos posėdžio metu buvo svarstomi 33 klausimai, vienas kurių buvo „Dėl draudimo nepilnamečiams rūkyti Šilutės rajono savivaldybės viešose vietose“. Sprendimo projektą paruošė birželio 29 d. posėdžiavusi savivaldybės Narkotikų ir psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijos ir kontrolės komisija. Jį taryba priėmė vienbalsiai.
Sprendimo tikslas uždrausti nepilnamečiams (iki 18 metų amžiaus) asmenims rūkyti Šilutės rajono savivaldybės viešosiose vietose: aikštėse, gatvėse, keliuose, pėsčiųjų ir dviračių takuose, parkuose, skveruose, miškuose, prie vandens telkinių, maudymosi vietose, vaikų žaidimo aikštelėse, daugiabučių gyvenamųjų namų kiemuose, sporto kultūros ir kituose renginiuose, savivaldybės įmonių, įstaigų patalpose ir jų teritorijose bei kituose visuomenės reikmėms naudojamuose pastatuose ir jų teritorijose. Projekto nuostatomis siekiama mažinti Savivaldybėje tabako gaminių vartojimą ir prieinamumą nepilnamečiams asmenims. Be to bus galima sėkmingiau taikyti Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso nuostatas, kurių nesilaikančių laukia įspėjimas arba bauda nuo dvidešimties ik penkiasdešimties litų.
Rūkymo ir alkoholio vartojimo paplitimas mokinių tarpe
Priimto sprendimo paaiškinimuose rašoma, kad Narkotikų ir psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijos ir kontrolės komisijos posėdžio metu Gintarė Tamašauskė kalbėjo, jog 2009-2010 metais Visuomenės sveikatos biuras kartu su Klaipėdos universiteto Visuomenės sveikatos katedra atliko mokyklinio amžiaus vaikų gyvensenos tyrimą. Jo metu buvo apklausiami 11,13, 15 metų Šilutės miesto ir rajono mokiniai. Apklausoje dalyvavo 687 mokiniai (292 berniukai ir 386 mergaitės).
Rezultatai atskleidė, kad 47 proc. mokinių yra bandę rūkyti, 3,1 proc. nepilnamečių rūko kasdien, 5,8 proc. mergaičių rūko kasdien. Ji informavo, kad kelis kartus per savaitę rūko 11,9 proc. Šilutės mokinių. Kelis kartus per mėnesį rūko 11,2 proc. mokinių.
Alkoholinių gėrimų niekada negeria 58,2 proc. mokinių (64,3 proc. berniukų ir 53,9 proc. mergaičių). Niekada alkoholio negeriančių miesto mokinių yra beveik dvigubai daugiau nei kaimo mokinių ( 80,7 proc. ir 46,1 proc.). Alaus niekada negeria 79,5 proc. mokinių. 12,1 proc. mokinių alų vartoja kelis kartus per mėnesį. 8,1 proc. mokinių – kelis kartus per savaitę. 13,2 proc. kelis kartus per savaitę daugiausiai vartoja degtinę ir kt. stiprius gėrimus. Kelis kartus per mėnesį silpnus alkoholinius gėrimus vartoja 27,4 proc. Kasdien mokiniai dažniausiai vartoja bet kokius alkoholinius gėrimus (18,5 proc.). Tarp berniukų ,,populiaresni“ – stiprūs alkoholiniai gėrimai, tarp mergaičių – silpni alkoholiniai gėrimai. Miesto mokiniai daugiau vartoja silpnus alkoholinius gėrimus, o stiprius alkoholinius gėrimus teigė daugiau vartojantys kaimo mokiniai. Kasdien alkoholį vartojančių miesto mokinių nebuvo.
Nė karto nerūkiusių kanapės ar ,,žolės“ – 91,9 proc. mokinių.
Nepilnamečiams „komendanto“ laiko nebus
Svarstant uždrausti nepilnamečiams rūkyti viešoje vietoje, buvo kalbama ir apie vaikų buvimu viešose vietose nakties metu apribojimą („komendanto“ valandos įvedimą), tačiau paaiškėjo, kad tam Lietuvoje nėra įstatymo pagrindo.
Šilutės rajono savivaldybės taryba 1995-10-25 buvo priėmusi sprendimą Nr. 59 „Dėl laiko viešose vietose apribojimo nepilnamečiams“. Šis sprendimas apribojo nepilnamečių iki 16 metų buvimą viešose vietose vasaros metu po 23 val., žiemos metu po 22 val. Sprendimo vykdymas buvo pavestas Šilutės policijai. Policijos pareigūnai vykdė minėto sprendimo nuostatas, pagal ATPK 181 str. rašė administracinės teisės pažeidimų protokolus tėvams ir perduodavo bylas nagrinėti teismui, bet teismas jas nutraukdavo. Praktika parodė, kad teismas kritiškai vertino šį sprendimą, kadangi atsižvelgiant į LR ATPK 5 str. Šilutės rajono taryba negalėjo priimti sprendimo, už kurio pažeidimą numatoma atsakomybė pagal ATPK 181 str. Taigi šis tarybos sprendimas tapo tik formalus ir neveiksnus.
Lietuvoje kol kas nėra teisės akto, kuris ribotų nepilnamečių buvimo viešose vietose laiką. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad svarstant Vaiko gerovės komisijoje minimalios priežiūros priemonės, tai yra vaiko buvimo namuose nustatymo tam tikromis valandomis klausimą, reikalingas teismo leidimas, kuris gali suvaržyti vaiko teisę tik 1 mėnesiui. Minėtos problemos sprendimas sunkiai skinasi kelią Lietuvoje, nes ir Seimas komendanto valandos įvedimo nepilnamečiams klausimą vertina kritiškai.
Virgilijus Pozingis kalbėjo, kad nėra reglamentuota įstatymu iki kokios valandos vaikai gali būti gatvėse. Nepilnamečiai sėdi iki vidurnakčio baruose, krečia išdaigas naktimis ir niekas negali jų nubausti. Meras pastebėjo, jog pamokų metu labai daug mokinių vaikščiojo po miestą ir rūkė viešose vietose, todėl, jo manymu, reikia visoms mokykloms įsivesti uniformas, kurios mokinį įpareigoja geriau elgtis.
Tačiau savivaldybės Narkotikų ir psichotropinių medžiagų vartojimo prevencijos ir kontrolės komisija nenuleido rankų ir paruošė kreipimąsi į Seimą dėl nepilnamečių iki 16 metų apribojimo būti viešose vietose vasaros metu po 23 valandos, žiemos metu po 22 valandos. O kol Seimas apsispręs, prieš nepilnamečių šlaistimąsi naktimis pareigūnai bejėgiai.
Parašykite komentarą

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad pajamų mokesčio deklaracijas už 2024 m. pateikė daugiau nei 1,5 mln. gyventojų. » Daugiau

Informuojama, kad nuo 2025 m. balandžio 28 d. iki 2025 m. gegužės 23 d. (šviesiu ir tamsiu paros » Daugiau

Nuo balandžio, prasidėjus antrajam metų ketvirčiui, keičiasi „Sodros“ išmokų minimalios ir maksimalios ribos. Tai itin aktualu tiems gavėjams, » Daugiau

2025 m. kovo 22–23 dienomis Šilutės rajono savivaldybės Žąsyčių, Medžioklės ir Kelvėtų miškuose vyks Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos » Daugiau

Tokių sukakčių pasitaiko itin retai. Kovo 17 d. net 101-ojo gimtadienio proga Šilutėje gyvenančią Emiliją Baikauskienę pasveikino Šilutės » Daugiau

Informuojame, kad Lietuvos Šaulių sąjungos rinktinės kartu su Šilutės rajono savivaldybe organizuoja lauko taktikos pratybas ,,Baltijos bastionas 2025”, » Daugiau

Nors žiema šiemet nedžiugina sniegu ir šaltuku, Šilutė siūlo atsišaldyti Šilutės ledo arenoje ir kviečia į renginių ciklą » Daugiau

Šilutės rajono savivaldybė informuoja, kad 2025 m. sausio 29–30 d. Lietuvos kariuomenės Lietuvos didžiojo etmono Jono Karolio Chodkevičiaus » Daugiau

Pamario krašto gyventojai – ilgaamžiai. 90-ojo jubiliejaus proga sausio 14 d. pasveikinta šilutiškė Milda Vasiliauskienė. Visą savo gyvenimą » Daugiau

Šilutės rajono savivaldybė skelbia „Lietuvininkų vilties“ premijos konkursą, kurio tikslas – įvertinti ir pagerbti asmenis, dirbančius su jaunimu. » Daugiau
kas uzsiims kontrole nepilnameciu rukymo viesose vietose, gal Vytas
skaityk tekstą žioply, jiems neparduoda, nes draudžia įstatymai, bet rūkyti nei vienu teisės aktu nebuvo draudžiama…
Vien jau antraštė sukėlė juoką. O nuo kada nepilnamečiams iš viso galima rūkyti????